Kolka niemowlęca Problem nękający dzieci i lekarzy od wieków

16 min. czytania /
Kolka niemowlęca Problem nękający dzieci i lekarzy od wieków

Występujące we wczesnym okresie niemowlęcym epizody nieukojonego płaczu zwane kolką bywają przyczyną dużego niepokoju rodziców oraz nierzadko i lekarzy pediatrów. Mimo że ich występowanie uważa się za normę w rozwoju niemowlęcia, nie mającą u swojego podłoża wyraźnych zmian chorobowych, często sięga się po różne, bardziej lub mniej sprawdzone środki i sposoby mające na celu złagodzenie tych objawów.

Kolka niemowlęca jest zaburzeniem występującym u znacznego odsetka niemowląt. W zależności od przyjętej definicji jej częstość określa się na 8–40% [1]. Szacuje się, że ponad 65% niemowląt, których rodzice zgłaszają się po pomoc z powodu podejrzewanej przez nich kolki, nie spełnia kryteriów jej rozpoznawania. Trzeba sobie
zdawać sprawę, że zdrowe niemowlę w wieku 6 tyg. płacze ok. 2 godziny na dobę z największym nasileniem w godzinach 15:00–23:00 [2].

Definicja kolki niemowlęcej
Aby rozpoznać kolkę niemowlęcą, spełnione muszą być wszystkie wymienione poniżej kryteria (tzw. Kryteria Rzymskie IV z 2016 r.) [3]:

  • początek objawów < 5. mies. życia (m.ż.),
  • nawracające i przedłużone okresy płaczu, niepokoju, grymaszenia rozpoczynające się i kończące bez uchwytnej przyczyny, którym rodzice nie mogą zaradzić, prawidłowy rozwój fizyczny,
  • brak gorączki lub innych chorób.

Ta definicja stworzona została bardziej w celu prowadzenia badań naukowych niż codziennej praktyki, niemniej także w tej praktyce wydaje się przydatna i pozwala się nam porozumieć. W praktyce aby zastosować te kryteria, trzeba przede wszystkim wyeliminować drogą wywiadu oraz badania fizykalnego czynnik ryzyka poważnych chorób natury organicznej, czyli tzw. czerwonych flag. Czerwonymi flagami w tym przypadku są [4–7]: ekstremalny lub bardzo wysokotonowy, piskliwy płacz, brak rytmu snu i czuwania, obecność częstych regurgitacji, wymiotów, biegunki i/lub spadku masy ciała, pojawienie się objawów po 4. m.ż., brak przyrostów masy ciała, migrena w wywiadzie rodzinnym, atopia w wywiadzie rodzinnym, nieprawidłowości w badaniu fizykalnym, leki przyjmowane przez matkę, gorączka lub inna choroba u dziecka, znaczny niepokój rodziców, rodzicielska depresja (zwłaszcza matczyna).

Zobacz także:


Zapobieganie kolce niemowlęcej i jej leczenie – aktualny stan wiedzy


Zapobieganie kolce niemowlęcej i jej leczenie – aktualny stan wiedzy
 


 

W pracy przedstawiono zasady dietetycznego leczenia kolki u dzieci karmionych mieszankami modyfikowanymi, a także inne sposoby łagodzenia objawów kolki nie tylko u dzieci karmionych sztucznie, ale także karmionych piersią. Przedstawiono także inne powszechnie stosowane metody radzenia sobie z kolką niemowlęcą nie zawsze potwierdzone dobrymi badaniami klinicznymi.

 

Redakcja Nestlé Baby&Me Medical

produkty

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ...

NAN ExpertPro TotalComfort Niemowlę

NAN EXPERTPRO TOTAL COMFORT

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w przypadku zaburzeń trawiennych: kolki, zaparcia, ulewania. 

Dowiedz się więcej

Powiązane artykuły

Rola modyfikacji mikrobioty w zapobieganiu chorobom alergicznym i ich leczeniu Artykuły

Rola modyfikacji mikrobioty w zapobieganiu chorobom alergicznym i ich leczeniu

Współautorstwo 7 ekspertów Dowiedz się więcej
białka w żywieniu niemowląt Artykuły

Białka w żywieniu niemowląt i małych dzieci

Współautorstwo 2 ekspertów Dowiedz się więcej
Zaburzenia rozwoju u dzieci. Część 2 Rola zespołu żywieniowego w procesie terapeutycznym Artykuły

Zaburzenia rozwoju u dzieci. Część 2: Rola zespołu żywieniowego w procesie terapeutycznym

Współautorstwo 3 ekspertów Dowiedz się więcej
Biegunka ostra u dzieci Artykuły

Biegunka ostra u dzieci

Współautorstwo 2 ekspertów Dowiedz się więcej
Autor

Piotr Albrecht

Prof. dr hab. n. med., Klinika Gastroenterologii i Żywienia Dzieci WUM

O autorze