Zapobieganie kolce niemowlęcej i jej leczenie – aktualny stan wiedzy

11 min. czytania /
Zapobieganie kolce niemowlęcej i jej leczenie – aktualny stan wiedzy

W artykule przedstawiono wyniki przeprowadzonego przez Hjerna i wsp. systematycznego przeglądu piśmiennictwa dotyczącego metod zapobiegania kolce niemowlęcej i jej leczenia, opublikowanego w czasopiśmie Acta Paediatrica.

Kolka niemowlęca jest zaburzeniem często występującym w pierwszych miesiącach życia – szacuje się, że dotyka od 10 do 40% niemowląt. Przeważnie ustępuje samoistnie ok. 4.-5. m.ż., jednak nadmierna płaczliwość i problemy ze snem dziecka mogą skutkować przemęczeniem rodziców i pogorszeniem relacji rodzinnych. Jak dotąd nie określono jednoznacznie przyczyny kolki niemowlęcej. Podejrzewa się, że może wynikać z niedojrzałości czynnościowej i neurohormonalnej przewodu pokarmowego, nadwrażliwości na pokarm, zaburzeń składu mikrobioty jelitowej czy nieprawidłowych więzi emocjonalnych między matką a dzieckiem. Zgodnie z Kryteriami Rzymskimi IV z 2016 r. poświęconymi czynnościowym zaburzeniom przewodu pokarmowego, kolkę niemowlęcą rozpoznaje się w przypadku spełnienia poniższych warunków:

■objawy pojawiają się i ustępują u dziecka w wieku < 5. m.ż.;

■objawy występują pod postacią nawracających, długich napadów płaczu, niepokoju i rozdrażnienia, niemających określonej przyczyny, którym opiekunowie nie mogą zapobiec ani ich złagodzić;

■brak danych wskazujących na zaburzenia wzrastania dziecka, występowanie gorączki lub choroby.

Postępowanie w kolce niemowlęcej w pierwszej kolejności obejmuje uspokojenie rodziców i udzielenie im wsparcia. W przypadku gdy działania te nie zmniejszają ich obaw, stosuje się interwencje dietetyczne i farmakologiczne, których skuteczność jest jednak słabo przebadana.

Zobacz także:


Rola modyfikacji mikrobioty w zapobieganiu chorobom alergicznym i ich leczeniu
Rola modyfikacji mikrobioty w zapobieganiu chorobom alergicznym i ich leczeniu
 


 

W marcu 2020 r.na łamach czasopisma Acta Paediatrica ukazała się praca poświęcona zapobieganiu kolce niemowlęcej i jej leczeniu. Hjern i wsp. przeprowadzili systematyczny przegląd piśmiennictwa w celu analizy i oceny dostępnych dowodów efektywności przebadanych i stosowanych dotychczas interwencji.

W ramach przeglądu przeszukano medyczne bazy danych w celu wybrania publikacji poświęconych zapobieganiu kolce niemowlęcej i jej leczeniu. W pracy uwzględniono wyniki 10 badań klinicznych z randomizacją bądź quasi-randomizacją, w których celem interwencji było zmniejszenie płaczu/objawów kolki u niemowląt poniżej 6. m.ż. (z minimum 20 uczestnikami w grupie kontrolnej i grupie interwencyjnej), oraz wyniki 2metaanaliz, w których uwzględniano tylko badania kliniczne spełniające powyższe kryteria. Na podstawie kryteriów GRADE (Grading of Recommendations, Assessment, Deve-lopment and Evaluations) włączone do przeglądu prace zostały ocenione jako mające umiarkowaną lub wysoką jakość. Wśród prac znalazły się publikacje opisujące wpływ edukacji, stosowania akupunktury, leków przeciwbólowych, probiotyków oraz interwencji dietetycznych.

 

Redakcja Nestlé Baby&Me Medical

produkty

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ...

NAN ExpertPro TotalComfort Niemowlę

NAN EXPERTPRO TOTAL COMFORT

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w przypadku zaburzeń trawiennych: kolki, zaparcia, ulewania. 

Dowiedz się więcej
NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM Niemowlę

NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM

Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM dla dzieci z zaparciami. 

Dowiedz się więcej

Powiązane artykuły

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u niemowląt – algorytm postępowania w czasie pandemii COVID-19 Artykuły

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u niemowląt – algorytm postępowania w czasie pandemii COVID-19

Dowiedz się więcej
Probiotyki i atopowe zapalenie skóry u dzieci – aktualne dane naukowe Artykuły

Probiotyki i atopowe zapalenie skóry u dzieci – aktualne dane naukowe

Dowiedz się więcej
Stanowisko Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk w sprawie zasad żywienia dzieci w wieku 1-3 lat Artykuły

Stanowisko Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk w sprawie zasad żywienia dzieci w wieku 1-3 lat

Dowiedz się więcej
Oligosacharydy i inne substancje bioaktywne w pokarmie kobiecym i w mleku modyfikowanym Artykuły

Oligosacharydy i inne substancje bioaktywne w pokarmie kobiecym i w mleku modyfikowanym

Dowiedz się więcej