Laktacja po cesarskim cięciu – jak naturalnie wspierać karmienie piersią?

5 min. czytania /
Laktacja po cesarskim cięciu

Karmienie piersią jest rekomendowane jako najlepszy sposób żywienia dziecka. Bywa jednak tak, że matki zmagają się z problemem pobudzenia laktacji. W związku z tym, coraz częściej do medyków zgłaszają się młode mamy, które mają z tym trudności. Wiele jest przyczyn zaburzeń laktacji, jak i sposobów radzenia sobie z nimi. Posiadanie wiedzy na ich temat jest niezwykle istotne, ponieważ skuteczne poradnictwo często pozwala rozwiązać problemy karmiących mam.

Spis treści:

 1. Podstawy – czyli co to jest laktacja?
 2. Proces laktacji - co wpływa na produkcję mleka matki?
  1. Odpowiednia dieta mamy - dostarczenie niezbędnych składników odżywczych
  2. Stres oraz zdrowie psychiczne
 3. Problemy z laktacją po cesarskim cięciu
 4. Sposoby na pobudzenie laktacji
  1. Kozieradka jako suplement wspomagający produkcję mleka
 5. Niewystarczająca laktacja? Skontaktuj się z doradcą laktacyjnym

Podstawy – czyli co to jest laktacja?

Laktacja to dość skomplikowany proces, którego finalnym produktem jest mleko matki, czyli pokarm uznawany za najlepszy dla rozwijającego się dziecka. Zaczyna się on na długo przed narodzinami noworodka i ma on kilka etapów, w trakcie których dochodzi zarówno do rozbudowy tkanek gruczołu piersiowego, jak i przygotowania jego struktur do produkowania właściwego dla dziecka pokarmu. Zarówno w produkcję, jak i w wydzielanie mleka matki zaangażowane są liczne hormony - za dwa najważniejsze z nich uznawane są prolaktyna oraz oksytocyna.

Proces laktacji - co wpływa na produkcję mleka matki?

Na przebieg laktacji wpływają czynniki zależne zarówno od matki, jak i od samego dziecka. Wydzielanie mleka matki odbywa się po odpowiedniej stymulacji gruczołów piersiowych. Oksytocyna pobudza laktację, a wydzielana jest w związku z drażnieniem brodawki sutkowej. Znaczenie ma tutaj jednak nie tylko sam bodziec, ale i jego jakość – pokarm jest uwalniany we właściwych ilościach wtedy, gdy dziecko prawidłowo obejmuje i ssie brodawkę.

Odpowiednia dieta mamy - dostarczenie niezbędnych składników odżywczych

Pytania zadawane przez wiele matek, czyli m.in. „Co jeść na pobudzenie laktacji?”, są zdecydowanie uzasadnione. Jak nietrudno się domyślić, jadłospis kobiety karmiącej ma bezpośredni wpływ na jakość jej pokarmu. Kobiety niedożywione, żywiące się niewłaściwie mogą nie być w stanie karmić dziecka takim pokarmem, który będzie w stanie w pełni zaspokoić potrzeby żywieniowe rozwijającego się niemowlęcia

Stres oraz zdrowie psychiczne

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na zdrowie psychiczne pacjentów. Ma to swoje uzasadnienie – stan psychiczny koreluje bowiem z funkcjonowaniem całego ciała i może on wpływać m.in. na ryzyko wystąpienia różnych schorzeń somatycznych. Psychika ma wpływ również na proces laktacji. Zdarza się, że pacjentki z zaburzeniami psychicznymi mają problemy z karmieniem piersią. Warto tutaj podkreślić, iż okres bezpośrednio po narodzinach dziecka bywa dla kobiety psychicznie obiciążający. Czasem jest on bardzo stresujący, m.in. z powodu karmienia piersią i problemów z laktacją.

Niejedna młoda mama boryka się z trudami okresu noworodkowego. Przez to, że mleko matki jest lekkostrawne, czasem wydaje się, że dziecko chce je spożywać przez cały czas. Nierzadko młode mamy mają wrażenie, że posiadają za mało mleka, a do tego borykać się mogą z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak ból piersi czy brodawek sutkowych. Wyżej wymienione, a także i inne źródła stresu mamy, nie ułatwiają karmienia piersią. Stres bywa jednym z czynników odpowiedzialnych za problemy z laktacją po cesarskim cięciu (cc).

Zobacz także:


Śpiące u mamy niemowlę
Kozieradka - roślina o wszechstronnych właściwościach również dla matek karmiących
 


 

Problemy z laktacją po cesarskim cięciu

Karmienie piersią po cesarskim cięciu bywa niełatwe – sam proces laktacji przebiegać może wtedy nieco inaczej niż po porodzie naturalnym. Za możliwe przyczyny uznaje się w takiej sytuacji m.in. opóźnienia w przystawianiu noworodka do matczynej piersi, ale i różne czynniki związane z samym operacyjnym zakończeniem ciąży, takie jak np. występujące u matki dolegliwości bólowe, sprawiające jej znaczny dyskomfort.

W wyniku tych zjawisk, występują zarówno zaburzenia laktacji, jak i całkowity brak produkcji mleka po cesarskim cięciu. Laktacja po tym zabiegu stanowi przedmiot zainteresowania wielu badaczy, którzy analizują możliwe podłoże problemu, jak i poszukują sposobów, aby ją pobudzić. W pierwszej kolejności wykorzystywane są domowe sposoby na zwiększenie produkcji mleka.

Sposoby na pobudzenie laktacji

Pobudzanie laktacji laktatorem, a może specjalnym masażem? Mamy mające problemy z karmieniem piersią próbują różnych metod. Czasami, wykorzystywane są także leki na pobudzenie laktacji, aczkolwiek ich stosowanie może być związane z występowaniem nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Matki, które mają trudności z karmieniem piersią, poszukują pomocy w różnych miejscach – radzą się one lekarzy, ale też innych, doświadczonych w tym temacie kobiet. Uzyskują ostatecznie różne porady - od picia herbat na pobudzenie laktacji, po branie różnego rodzaju specyfików.

Kozieradka jako suplement wspomagający produkcję mleka

Suplementy diety bywają oceniane różnie pod względem ich skuteczności. Część z nich jednak umożliwia osiągnięcie oczekiwanych efektów. Rośliną, która może mieć dobroczynny wpływ na przebieg procesu laktacji, jest kozieradka, wchodząca w skład różnych preparatów, m.in. NANCARE® MAMA LACTO+™. Ludzkość wykorzystuje kozieradkę od setek lat ze względu na jej działania obejmujące m.in. łagodzenie dolegliwości menstruacyjnych czy właśnie pobudzanie laktacji. Dokładny mechanizm działania kozieradki nie jest obecnie znany, postuluje się jednak, że może ona pobudzać gruczoły wydzielnicze, a oprócz tego może mieć wpływ na receptory estrogenowe.

Kozieradka wydaje się cechować różnymi właściwościami. Wspomina się o tym, że może ona mieć działanie przeciwnowotworowe, przeciwdrobnoustrojowe czy immunomodulujące. Młode matki, które rozważają skorzystanie z tego suplementu, raczej nie powinny napotkać trudności z jego zakupem – kozieradka kosztuje około 50 złotych i nabyć ją można zarówno w sklepach internetowych, jak i w aptekach stacjonarnych.

Niewystarczająca laktacja? Skontaktuj się z doradcą laktacyjnym

Całkowicie zrozumiałe jest to, że przytłoczone nowymi, nierzadko trudnymi obowiązkami młode mamy potrzebują specjalistycznego wsparcia. Nie wszystkie jednak z nich wiedzą, że mogą one skorzystać z pomocy doradców laktacyjnych. Specjaliści mogą doradzić w wielu kwestiach, odpowiedzą oni bowiem zarówno na pytania o to, jak właściwie przystawiać dziecko do piersi, ale i udzielą wskazówek, jak zwiększyć lub pobudzić laktację po cesarskim cięciu.

 

Redakcja Nestlé Baby&Me Medical

produkty

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ...

NANCARE MAMA LACTO+

NANCARE® MAMA LACTO+

NANCARE® MAMA LACTO+™ powstał z myślą o mamach zmagających się z problemami laktacji.

Dowiedz się więcej

Powiązane artykuły

Zasady żywienia niemowląt zdrowych – obowiązujące wytyczne Artykuły

Zasady żywienia niemowląt zdrowych – obowiązujące wytyczne

Współautorstwo 2 ekspertów Dowiedz się więcej
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u niemowląt – algorytm postępowania w czasie pandemii COVID-19 Artykuły

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u niemowląt – algorytm postępowania w czasie pandemii COVID-19

Współautorstwo 2 ekspertów Dowiedz się więcej
Oligosacharydy pokarmu kobiecego w żywieniu niemowląt Artykuły

Oligosacharydy pokarmu kobiecego w żywieniu niemowląt

Piotr Albrecht Dowiedz się więcej
Regurgitacje i refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt Artykuły

Regurgitacje i refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt

Jarosław Kwiecień Dowiedz się więcej
Autor

Tomasz Nęcki

Lekarz

O autorze