Stanowisko Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk w sprawie zasad żywienia dzieci w wieku 1-3 lat

50 min. czytania /
prawidlowy-rozwoj-dziecka_0.jpg

Aktualizacja i modyfikacja zaleceń dotyczących zasad żywienia dzieci od 1. do 3. roku życia jest związana z publikacją zaktualizowanych norm żywienia, ostatnich międzynarodowych stanowisk ekspertów oraz wyników badań populacyjnych na temat kompleksowej oceny stanu odżywienia i sposobu żywienia populacji wieku rozwojowego, w tym badań prowadzonych w Polsce w ramach Narodowego Programu Zdrowia w latach 2016-2020, oraz z ogólną sytuacją pandemii COVID-191-6.

Za podstawę obecnego stanowiska Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk przyjęto zalecenia dotyczące żywienia dzieci w wieku 1-3 lat opracowane przez Zespół Ekspertów powołany przez Konsultanta Krajowego w dziedzinie Pediatrii w 2012 r.7,8 oraz inne wiarygodne wytyczne lub stanowiska opracowane przez wiodące towarzystwa naukowe, renomowane instytucje i zespoły ekspertów, w tym Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, ESPGHAN), Amerykańską Akademię Pediatrii (American Academy of Pediatrics, AAP), Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority, EFSA) oraz Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization, WHO). W związku z powyższym utworzono grupę składającą się z ekspertów (członkowie Komisji ds. Żywienia Dzieci i Młodzieży Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk oraz konsultanci w zakresie pediatrii: prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, prof. dr hab. n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska), której zadaniem było opracowanie zaleceń dotyczących żywienia dzieci w wieku 1-3 lat w odniesieniu do ww. dokumentów i możliwości ich przyjęcia/adaptacji w warunkach polskich.

Zobacz także:


Zasady żywienia niemowląt zdrowych – obowiązujące wytyczne


Zasady żywienia niemowląt zdrowych – obowiązujące wytyczne
 


 

Na podstawie stanowisk wiodących towarzystw naukowych odnośnie do żywienia, przeglądu aktualnego piśmiennictwa dotyczącego żywienia dzieci w wieku poniemowlęcym, a także wyników badań naukowych w tym zakresie prowadzonych w Polsce opracowano zalecenia, które przedstawiono poniżej w 14 punktach.

 

Redakcja Nestlé Baby&Me Medical

produkty

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ...

NAN OPTIPRO® Plus 1 HM-O

NAN OPTIPRO® Plus 1 HMO

NAN OPTIPRO® Plus 1 HMO - mleko początkowe przeznaczone dla zdrowych niemowląt od urodzenia

Dowiedz się więcej
Nan_optipro_plus_hmo_2 (1).jpg

NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO

NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO to mleko następne, przeznaczone i stworzone specjalnie dla zdrowych niemowląt powyżej 6. miesiąca życia, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią.

Dowiedz się więcej
nan_optipro3_1.jpg

NAN OPTIPRO® Plus 3 HMO

NAN OPTIPRO®️ Plus 3 HM-O to produkt na bazie mleka przeznaczony dla małych dzieci, wzbogacony w witaminy i składniki mineralne, w proszku

Dowiedz się więcej
nan opitpro plus 4

NAN OPTIPRO® Plus 4 HMO

NAN OPTIPRO® Plus 4 to produkt na bazie mleka przeznaczony dla małych dzieci, wzbogacony w witaminy i składniki mineralne, w proszku

Dowiedz się więcej

Powiązane artykuły

Biegunka ostra u dzieci

Biegunka ostra u dzieci

Dowiedz się więcej
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u niemowląt – algorytm postępowania w czasie pandemii COVID-19

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u niemowląt – algorytm postępowania w czasie pandemii COVID-19

Dowiedz się więcej
Probiotyki i atopowe zapalenie skóry u dzieci – aktualne dane naukowe

Probiotyki i atopowe zapalenie skóry u dzieci – aktualne dane naukowe

Dowiedz się więcej